GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Väggplatta (dds) 5111028
nr 511 1028
Börje Skohg
(1923-2006), Sverige
Väggplatta (dds), Börje Skohg (f. 1923), Gustavsberg, Sverige 1970-tal, pariangods med silverdekor, 35 x 22 cm, signerad: ”SKOHG” och på baksidan ”GUSTAVSBERG” och etikett: ”GUSTAVSBERG SWEDEN 150:-”, fururam 36, 5 x 23, 5 cm
Börje Skohg, svensk konstnär, född 1923, död 2006.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
måndag 25 februari 2008
kl 16:22:52
25/2 09:24:39
Gustavsbergs Porslinfabrik
Gustavsbergs Studio